On-Premises ve Diğer Cloud Sağlayıcılar için Azure Migration Opsiyonlarınızı Belirleyin

On-Premises, Azure ve Diğer Cloud Sistemler için Azure Migration Opsiyonları

Şirketiçi, Fiziksel, Azure, AWS, GCP ve diğer Cloud Provider’lar aracılığıyla farklı ortamlarda, farklı kapasitelere sahip olan ve farklı bölgelerde kullanılabilen Sunucu sistemleri barındırabiliyoruz.

Şirket içi Sunucu sistemleri olmayan işletmeler yok denecek kadar az olmakla beraber, son dönemde Azure ve diğer Cloud Provider’lar ile Hibrit veya Cloud tabanlı ortamlarla, sunucu sistemlerinin ve farklı servislerin konumlandırıldığı senaryolar giderek artış gösteriyor. Her işletme kendi ihtiyacı doğrultusunda başta Azure olmak üzere, Cloud sağlayıcılarının sunduğu esneklik, güvenlik, hız, yüksek erişilebilirlik, yedeklilik ve süreklilik gibi avantajlardan yararlanarak sistemlerini modernize ediyor ve Karma ya da Public yapılarla Cloud kullanımını tercih ediyor.

Bu durumda iş yüklerini bulut ortamına genişletmek veya çıkarmak isteyen kuruluşlar için Migration senaryoları kaçınılmaz bir gereksinim halini alıyor.

Aynı şekilde Sunucu ve servislerini buluta çıkarmış fakat Region değişimi, Multi-Region kullanım ihtiyacı, mevcut ortamın genişletilmesi, Subscription değişikliği ve taşımaları, BCDR süreçleri ve gereksinimleri, esneklik ve süreklilik sağlama gibi çeşitli nedenlerle bulut ortamlarında da Migration ihtiyaçları oluşabilmektedir.

Yukarıda açıklamasını yaptığım ve örneklendirdiğim ihtiyaçlar arasında Migration senaryolarına ve araçlarına en fazla ihtiyaç duyulan kullanım örnekleri;

  • On-Premises (Fiziksel ve Sanallaştırılmış Sistemler) to Azure Migration
  • AWS (Diğer Cloud Sağlayacıları) to Azure Migration
  • Subscription Değişimi ve Migration
  • High Availability İhtiyaçlar
  • Multi Region Ortamlar
  • Backup ve Disaster Servislerinin Kullanımı gibi ana başlıklardan oluşmaktadır.

Yukarıda örneklenen ve benzeri ihtiyaçlar için Azure tarafından sunulan birçok servis, Appliance ve araçlar bulunmaktadır.

Bu ve benzeri senaryolarda kullanabileceğiniz başlıca servis ve araçları kısaca hangi kapsamlarda değerlendirebileceğinize değineceğim.

Azure Migrate: Onprem kaynaklarda barındırılan ve Azure’a taşımak istediğiniz sunucu iş yükleri için kullanabilirsiniz. Hyper-V, Vmware ve Fiziksel ortamlar için kullanımı uygun olan Azure Migrate servisi, aynı zamanda taşıma öncesi Assesment yaparak, Azure’da ihtiyacınız olan sunucu kapasitelerini ve taşıma uygunluklarını belirlemenize yardımcı olur. Azure Migrate ile ilgili bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.

Azure Site Recovery: Azure üzerinde kurgulanacak Felaket kurtarma senaryoları (Disaster Recovery) için kullanabilirsiniz. Temel olarak DR kapsamında sunulan bir servis olmasına rağmen, Migration senaryoları için de kullanılan bir servistir. AWS gibi Cloud Provider’lar üzerinde bulunan sunucu sistemlerini de Azure Site Recovery (ASR) aracılığıyla Azure ortamına aktarabilirsiniz. İki farklı Azure Bölgeri arasında Multi Region senaryoları için Azure to Azure ASR desteğini kullanarak sunucularınızı taşıyabilir ve bunun yanında Azure ortamındaki sunucularınız için de Disaster ortamı oluşturabilirsiniz. Birçok Migration senaryosunda Azure Migrate servisinden çok daha öncesinden beri kullanılmakla beraber, geri dönüş risklerinin yüksek olduğu Migration senaryolarında da tercih edilebilir.

Azure Backup: Şirket içi ve Azure Sunucularının yedekliliğinin sağlanması için kullanılan Azure Backup çözümünü aynı zamanda kritik geçiş ve test senaryolarınızda kullanmak üzere yeni bir Sanal Makine olarak Restore edebilir ve bu sunucu üzerinde çalışmalarınızı gerçekleştirebilirsiniz.

Recovery Service Vault: Azure Site Recovery ve Azure Backup servisleri için kullanılan kasa hizmetidir. Subscription taşımalarında ve aynı regionda kullanılması istenilen sanal sunucularınız olması durumunda Azure Backup kullanarak ve Recovery Services Vault taşıması yaparak, hedef ortamda kolaylıkla sistemlerinizi ayağa kaldırabilirsiniz.

Disk Snapshot: Managed Disk’e sahip Azure Vm’leriniz için alacağınız snaphot ile bu snapshot’ı kullanarak farklı ortam ve Azure bölgelerinde sanal sunucunuzu yeni bir Sanal Makine olarak oluşturabilirsiniz.

Azure Databox: Yüksek kapasiteli boyutlara sahip veri ve disklerinizi upload edebileceğiniz Offline bir servistir. Bandwith ve Migration limitasyonlarına takılan sistemler için düşünebilir bir opsiyondur.

Storage Explorer: Şirketiçi veya Bulut tabanlı storage seviyesinde tutulan tüm verilerinizi upload ve download edebilir ve yönetebilirsiniz. Bir belgeden bir Sanal Makinenin vhd’sine kadar, Storage Accountların desteklediği tüm verileri taşımak için kullanabileceğiniz, bir Microsoft Azure aracıdır. Ayrıca abonelikleriniz altındaki tüm storage accountları da bu tool ile yönetebilirsiniz.

Azcopy: Bir yerden bir yere Dosya veya VHD kopyalamaları için kullanabileceğiniz parametler barındıran ve komut aracılığıyla çalışan, alternatif olarak kullanılabilecek bir araçtır. Veri ve VHD taşımaları için zaman zaman kullanım ihtiyacı oluşmaktadır.

Powershell & Cloud Shell: Yine komutlar aracılığıyla portal üzerinden yapabileceğiniz birçok aksiyonu Powershell ve Cloudshell aracılığıyla da gerçekleştirebilirsiniz.

Faydalı Olması Dileğiyle.