Azure Instant File Recovery

Instant File Recovery ile Azure’daki VM’lerinizden Anında Dosyalarınızı Geri Döndürün

Bugünkü makalemizde Azure Backup ile birlikte gelen Instant File Recovery özelliğini ele alacağız.

Müjdeli haber 🙂 Artık Instant File Recovery ile ek bir kaynak yapılandırmadan ve herhangi bir altyapı gereksinimine ihtiyaç duymadan recovery point noktaları üzerinden anında dosya veya klasör bazlı recovery işlemi gerçekleştirebiliyoruz.

Instant File Recovery ile geri yükleme gerçekleştirmek istediğinizde bir recovery point noktası üzerinden yazılabilir (snapshot) ekran görüntüsü sağlar ve bir ve ya birden fazla ISCSI tabanlı recovery disk birimlerinizi  hızlıca mount eder. Mount edilen snapshot ile  recovery volume’den seçtiğiniz dosya ve ya klasörlerinizi kopyalayarak geri döndürmenize olanak tanır.

Dosyalarımızın anında kurtarılabiliyor olması bize recovery işlemlerinde harcanan süreyi kısaltmış olmakla birlikte yanlışlıkla silinen bir dosyanın hızlıca geri döndürülmesi, yedeklemenin doğrulanması gibi aksiyonları almamıza imkan verecektir.

Ek olarak şu an için encrypt edilmiş bir sanal makine yedeğinden recovery işleminin desteklenmediğini de belirtmekte fayda var.

Şimdi Anlatıklarımızdan yola çıkarak bir VM yedeğimiz üzerinden file recovery işlemini nasıl yapacağımızı birlikte inceleyelim.

Backup Itemsüzerinden geri yükleme işlemi yapacağım sanal makinemi seçiyorum ve File Recovery seçeneğiyle devam ediyorum;

AB1

Not : Yukarıdaki ekran görüntüsünde gördüğünüz gibi en son restore point’in hangi zamanda olduğu son backup durumu gibi bilgiler yer alıyor. Seçmiş olduğum VM son backupta hata almışbu durumda hata almadan önceki son restore pointe giderek yanlışlıkla silinmiş bir datayı geri döndüreceğim ve ya yukarıda değindim gibi verimin restore edilebilir durumda olup olmadığının sağlamasını yapacağım.

Bu kısa bilgilendirmeden sonra File Recovery dediğimde açılan pencere üzerinden geri döndürme işlemini sırasıyla belirtilen 3 adım ile gerçekleştiriyor olacağım.

  1. adımda recovery point noktası seçiyorum;

AB2

2. adımda recovery point noktasından dosyaları kopyalamak için kullanacağımız içerisinde script bulunduran yazılabilir dosyayı indiriyorum;

AB3

 

Bu dosya recovery işlemi yapacağınız bilgisayar ile recovery point arasında bağlantı kuran bir komut dosyasıdır.

Download ettiğim  komut dosyasını yönetici olarak çalıştırıyorum ve kısa bir süre bekledikten sonra powershell üzerinde aşağıdaki ekran ile karşılaşıyorum;

AB4

Bağlantının başarılı olduğunu 4 adet recovery volume eklendiğini görüyoruz. Burada Disk birimlerini isim ve sürücü harfleriyle birlikte görüyoruz. Bir ekleme yapalım. Recovery diskleri eklenirken orijinal isimleriyle birlikte attach edilirler fakat sürücü harfleri işlemi yaptığınız bilgisayar üzerindeki uygunluk durumuna göre değişiklik gösterir.

Dosya gezginini açarak disklerimi kontrol ediyorum.Gördüğünüz gibi seçili olan 4 diskim attach edilmiş durumda.

AB5

Şimdi recovery edilen volumelerden biri olan I dizininden seçili olan dosyalarımı geri döndürmek istiyorum. Seçili olan dosyalarımı kopyalıyorum;

AB6

C dizini altında Kernel-Recovery adında bir klasör oluşturup buraya kopyalıyorum;

AB7

İhtiyacım olan veriyi geri döndürdüm ve artık 3. Adıma geçerek mount olan diskleri unmount ediyorum. Bu işlem tamamlandığında disklerim kalkmış olacak.

AB8

Unmount işleminin başarılı olduğunu görünce kontrol ediyorum ve recovery volumelerin artık olmadığını görüyorum;

File Recovery işlemini tamamlamış bulunuyoruz. Son olarak recovery yaptığınız vm ile recovery yapacağınız vm’in aynı işletim sistemine ya da uyumlu olan bir işletim sistemine sahip olduğuna dikkat etmeniz gerekmektedir. Aşağıdaki tablo server işletim sistemleri ile uyumlu client işletim sistemlerini içermektedir;

AB10

Faydalı Olması Dileğiyle.