Duyuru! Storage Explorer Azure Portal’da

Bu yazımda Azure yöneticilerinin çok sevdiği ve kullanılışlı bir tool olarak benimsedikleri ve benim de sürekli kullandığım Storage Explorer aracının Azure Portal’ a entegre edilmiş olmasından bahsedeceğim.

Geçtiğimiz günlerde duyurulan Azure Portal Ekim güncellemesinde birçok yenilikle karşılaştık. Bu yeniliklerden bir tanesi de Storage Explorer aracının Azure Portal ‘a entegrasyonu oldu. Bilindiği üzere daha önceden bu aracı kullanmak için bilgisayarlarımıza aracın kurulumunu yapmamız gerekmekteydi. Bu kurulum için de bilgisayarlarımızda .Net Framework 4.6.2 versiyonunun yüklü olması gerekmekteydi. Artık bu gereksinimleri sağlamak zorunda kalmadan tanımlı olan herhangi bir Subscription (Abonelik) için disk yönetimini kolayca sağlayabilirsiniz.

Şuanda Azure Portal üzerinden Storage Explorer aracını kullanabilmekteyiz. Yalnız şuan için bu özellik Preview (Ön izleme) olarak sunulmaktadır.

Yukarıdaki resimde görüldüğü gibi Portal üzerinde Storage Account’ larınızı aynı şekilde yönetebilirsiniz. Tool(Storage Explorer Aracı) versiyonunda kullandığınız gibi yine diskleriniz üzerinde Upload (Yükleme) , Download (İndirme), Shared Access Signature ve daha birçok özelliği aynı şekilde kullanmaya devam edebilirsiniz.

Bu yazının amacı sık kullanılan bir araç olan Storage Explorer’ ın Azure Portal ile olan entegrasyonu hakkında bilgilendirme amacıyla yazıldığı için Storage Explorer ile ilgili ayrıntılara yer verilmemiştir.

Daha önce kullanmamış olan ve ya detaylar hakkında bilgi sahibi olmak isteyenler aşağıdaki link üzerinden daha kapsamlı bilgi edinebilirler;

Storage Explorer – https://docs.microsoft.com/en-us/azure/vs-azure-tools-storage-manage-with-storage-explorer?tabs=windows

Azure Portal için duyurulan Ekim güncellemeleri hakkında daha fazla bilgi için de aşağıdaki makale faydalı olacaktır.

Azure Portal Ekim Updates – https://azure.microsoft.com/en-us/blog/azure-portal-october-update/

Faydalı Olması Dileğiyle.