Azure Üzerindeki SQL Server Sanal Makinelerinizi Azure Backup ile Yedekleyin Bölüm-2

Azure Backup ile Yedeklenen SQL Server Sunucular Nasıl Geri Yüklenir?

Bir önceki bölümde SQL Sunucuları için Azure Backup kullanımının avantajlarından bahsettik ve yedekleme işlemini senaryo üzerinden detaylandırdık. Bu bölümde yedeği alınmış olan SQL Server sunucusu için nasıl (Geri Yükleme) yapılacağını inceleyeceğiz.

Öncelikle Backup Items üzerinden geri yükleme yapılması istenilen veritabanı seçilmelidir. Resimde de göründüğü üzere database ve backup detaylarıyla ilgili birçok bilgiyi görüntüleyebiliyorsunuz.

İlgili database üzerinde “Restore DB” seçeneğiyle devam edilir.

How to Restore Backup Azure SQL VM

Geri yükleme aşamasında iki seçenek mevcuttur. Mevcut Database’in üzerine yazabilirsiniz ve ya alternatif alan belirtebilirsiniz. Ben alternatif alan ile devam ediyorum. Server, Instance ve Restore edilecek olan DB bilgilerim default olarak gelmektedir. Restore edilecek DB adını değiştirdikten sonra (isteğe bağlı) ikici adıma geçebilirsiniz.

Azure Backup Restore Database

Log ve Full&Diffrential Yedeklerinizin en yakın Recovery Time Object (RPO) değerini grafik desteğiyle birlikte görebilirsiniz.

Recovery Time Object & Recovery Point Object

Diffrential ve Full olarak alınan iki yedeğimdem ben Full Backup alınmış olan yedeği geri dönmek istiyorum ve bu şekilde devam ediyorum.

Azure Backup Restore Point

Son olarak Advance Configuration kısmında restore edilecek log ve database için hedef yolu (Target Path) belirtiyorum.

Bu 3 adımın tamamlanmasının ardından restore işlemini tamamlanacaktır.

Azure Backup Restore Advanced Configuration

İlgili Sunucuya bağlantı sağlayarak hedef olarak belirlediğim dizinde restore edilmiş olan DB ve log dosyalarımı görebiliyorum.

Azure Restore File Explorer

Azure Backup Restore File Explorer

Son olarak SQL API desteğinden bahsetmiştik. Bu sayede SQL Server üzerinde database için hiçbir attach/detach işlemi yapılmadığı halde, restore edilmiş olan database’in otomatik olarak attach ediliğini göreceksiniz.

Azure SQL VM Restore DB

Azure Backup bilenler için uzunca bir makale olmuş olsa da, Azure VM olarak SQL Server Sunucular için duyurulan özellik ve avantajları ele almış ve tüm backup süreçlerini de örnek senaryo vesilesiyle iki bölüm olarak detaylıca incelemiş olduk.

Kaynak

Azure Backup for SQL Server on Azure VM

Azure Üzerindeki SQL Server Sanal Makinelerinizi Azure Backup ile Yedekleyin – Bölüm 1

Faydalı Olması Dileğiyle.