Azure Üzerindeki SQL Server Sanal Makinelerinizi Azure Backup ile Yedekleyin – Bölüm 1

Geçtiğimiz günlerde Azure üzerinde IAAS olarak hizmet veren SQL Server VM’lerin artık Azure Backup ile yedeklenebileceği duyurusu yapıldı. Şu an için bu destek Önizleme (Preview) olarak duyurulsa da heyecan verici bir özellik olduğunu söylemeliyim.

Azure Backup’ın daha önceki versiyonlarında veritabanların yedeklenmesi bu kadar kolay bir iş değildi. Uygulama tutarlı yedek alabilmek için Azure Backup Server ve ya DPM (Data Protection Manager) kullanmak gerekiyordu. Kullanım için de DPM ve ya Azure Backup Server’i konumlandırabileceğiniz Onprem ve ya Cloud ortamında konfigüre edilmiş bir sunucunuz olması gerekiyordu. Ek olarak yedek almak istediğiniz her bir VM için ajan (agent) yüklemeniz gerekirdi.

Yukarıdaki açıklamalardan yola çıkarak Azure üzerinde VM olarak konumlandırılmış SQL Server Sunucularınız için hiçbir altyapı ve ya ajan kurulumuna gerek duymaksızın Backup yönetimi sağlayabilirsiniz.

Peki başka ne gibi avantajlar sağlıyor diye düşünecek olursanız, bu faydalı kısaca sıralayabiliriz;

  • Merkezi Yönetim ; Recovery Vault içerisinden Azure Backup ile kaynaklarınızı nasıl yönetebiliyorsanız aynı şekilde SQL Server backuplarını da yönetebilir ve monitör edebilirsiniz. Ayrıca backup joblar için e-mail notifikasyonları oluşturabilirsiniz.
  • Geri Yükleme ve Yedekleme Sürelerini Yönetme; Belirli zaman dilimine geri yükleme yapabilme, geri yükleme için belirli zaman dilimlerine göre grafiksel olarak gözlemleyebilme olanağı sağlar. Aynı zamanda günlük, haftalık, yıllık zaman dilimlerinde backup taskları oluşturulabilir ve tutma (retention) polikitaları tanımlanabilmektedir.
  • Her 15 dakikada bir RPO noktaları oluşturacak şekilde değişikliklere karşı verilerin korunması sağlanabilmektedir.
  • Native SQL Backup; Azure Backup SQL API kullanarak farklı zaman dilimlerinde yedekleme yapabilme, yedeklenen verilerin sıkıştırılması ve geri yüklenmesi gibi birçok kolaylık sağlamaktadır.
  • Always On Availibility Desteği; Always On içerisinde yer alan database’lerin yedeklenmesi Azure Backup tarafından kesintisiz olarak desteklenmektedir.

Azure Backup for SQL Server on Azure

Azure Backup tarafından sağlanan özellikleri inceledikten sonra SQL Sunucular için nasıl yedekleme yapabileceğimize bakalım.

Azure’da SQL Server Sunucuları Azure Backup ile Nasıl Yedeklenir?

Öncelikle bildiğimiz üzere Azure Backup yönetimi sağlamak için Recovery Vault’a sahip olmak gerekmektedir.

Vault içerisinden Backup Vault seçilmelidir. Senaryo kapsamında ilk olarak Azure ile ilerlenmeli ve Azure VM’de SQL Server seçeneği ile devam edilmelidir.

Azure Backup SQL Server Azure VM

Ardından Start Discovery ile ortamda bulunan sunucular keşfedilir.

SQL Server Azure VM Discover DB

Discover işlemi sona erdiğinde Azure VM’leriniz listelenecektir. Bu noktada SQL Sunucularını seçerek Veritabanı keşfi için devam etmek gerekmektedir.

Azure SQL VM (IAAS)

Ardından Discover DB işleminin tamamlanması ile seçmiş olduğum VM üzeride 4 adet Veritabanı bulunduğu bilgisine sahip oluyorum. Ayrıca bu sunucu ile resimde görülen bilgilere de erişim sağlıyorum. Bu detaylara view details sekmesinden ulaşabilirsiniz.

Azure SQL VM Protected Items

Backup yapılandırmasına devam ediyorum ve Configure Backup seçeneği ile ilerliyorum.

Azure Backup Configure for Azure SQL VM

Backup alınması istenen veritabanlarını seçerek ilerliyorum.

Azure SQL VM Database

Seçilen databaseler sonrası Backup policy ile devam edilmelidir. Ben burada default olarak gelen saatlik backup policy yerine yukarıda detaylarına yer verdiğimiz yedekleme zamanlarının nasıl belirlendiğini göstermek adına yeni bir policy oluşturuyorum.

Full Backup ve retention için günlük, haftalık, aylık ve yıllık zaman seçeneklerinden işletmeniz için en uygun backup prosedürüne seçimde bulunabilirsiniz.

Diffrential Backup için aynı şekilde seçeneklerinizi belirtebilirsiniz. Burada full backup ile diffrential backup’ın zamanlarının çakışmamasına dikkat etmelisiniz.

Log Backup için yedekleme için zamanlama politikanızı belirledikten sonra son olarak SQL Compression seçeneğini tercih edip etmeme kriterinizi belirledikten sonra backup için yapılandırmanızı tamamlayabilirsiniz. Bu seçenek enable edilmesi durumunda yukarıda bahsettiğim gibi SQL API kullanarak yedekleme esnasında sıkıştırma yapmak üzere konfigüre edilmiş olacaktır.

Backup policy’i tamamlayarak yedeklemeyi aktif hale getiriyorum.

Azure Backup Policy

Backup’a dahil ettiğiniz veritabanların statüsünü Backup Items sekmesi altında görüntüleyebilirsiniz.

Azure Backup Items

Buraya kadar Azure SQL Sunucuları için Azure Backup ile gelen yenilik ve özelliklerden bahsettik ve örnek senaryo üzerinden veritabanlarının (SQL Database) nasıl yedeklendiğini detaylarıyla incelemiş olduk. Bir sonraki makalede alınan yedeğin nasıl Restore (Geri Yükleme) edileceğine değineceğiz.

Kaynak : https://azure.microsoft.com/tr-tr/blog/azure-backup-for-sql-server-on-azure-vm-public-preview/

Faydalı Olması Dileğiyle.