(Azure Site Recovery) Azure to Vmware Failback Not Found Retention Drive

Merhabalar,

Vmware altyapısı ile kullandığınız Azure Site Recovery ortamlarına Failover edilen Sunucularınızı Re-Protect etmek istediğinizde, Retention Drive seçeneğinin boş olarak geldiğini görebilirsiniz.

 

Replikasyon sırasında verileri alıp göndermeyi sağlayan Master Target Server(MTS) rolüdür. Bu nedenle siz de Re-Protect esnasında Retention Drive diskine erişim sağlayamıyorsanız, Master Target Server üzerine bir adet yeni disk eklemeniz gerekecektir. Bu disk üzerinden Re-Protect için gerekli olan veri alışverişi sağlanmış olacaktır.

Disk ekledikten sonra Failover işlemini yeniden yapmanıza gerek kalmaz. 10-15 dakika içerisinde eklediğiniz diski Retention Drive olarak görebilirsiniz.

Yeniden Re-Protect komutu verdiğinizde diskin Retention Drive olarak geldiğini görüyorum.

 

 

 

Bu işlemin daha hızlı gerçekleşmesini isterseniz Azure Portal üzerinden Recovery Vault içerisinde yer alan Site Recovery Infrastructure altından Refresh Server yapabilir ve ya Master Targer Server sunucunuzu restart edebilirsiniz.

 

Re-Protect ile replikasyon işlemi tamamlandığında artık Failback sürecini sorunsuz bir şekilde tamamlayabilirsiniz.

Vmware to Azure Azure Site Recovery Failback süreçlerinde karşılaştığınız farklı problemler var ise aşağıdaki linkten faydalanabilirsiniz;

https://docs.microsoft.com/en-us/azure/site-recovery/site-recovery-failback-azure-to-vmware

 

Faydalı Olması Dileğiyle.