Azure Service Health Nedir?

Zaman zaman hizmet sağlayıcılar, yöneticiler ve uygulama sahipleri kaynaklı farklı sorunlarla karşılaşabiliyor, kimi zaman hızlı şekilde sonuç alınabilse de, kimi zamanlar problemin kök nedenini bulmak veya sorun gidermek uzun süreler alabiliyor. Bu gibi durumlarda genel yaklaşım, çoğu zaman lokal olarak problemi çözmeye çalışmak veya paralel yürütülen bir işlem varsa ve en son bir değişiklik yapıldıysa buna odaklanmak oluyor. Fakat, hizmet sağlayıcı tarafından bir kesinti ya da probleme neden olabilecek durumlar genelde göz ardı ediliyor. Buna benzer durumları yönetebilmek, haberdar olabilmek ve gereksiz efor kayıpları yaşamamak için kullanılabilecek basit ama değerlendirilmesi gereken bir servisten bahsetmek istiyorum. Azure’da bu hizmeti sağlayan Service Health’i inceliyor olacağız.

Service Health, herhangi bir hizmet kesintisine neden olabilecek problem, planlanmış bakım, iyileştirme ve güncelleme gibi Azure üzerinde kullanmış olduğunuz servislere ait detaylı bilgilerin ve durumların paylaşıldığı bir Azure hizmetidir. Daha önce service sorunu oluşmuş ve çözüme kavuşmuş servislerle ilgili detaylar da yine burada yer almaktadır.

Ek olarak, servislere ait hizmet durumları için kural tanımları yapabilir, yukarıda özetlediğim seviyelerde bir durum oluşması halinde bilgilendirmeler alabilirsiniz. Aynı şekilde kural tanımları yapabileceğiniz gibi Portal üzerinde kişiselleştirdiğiniz Dashboard üzerinde de Service Health’i Monitor edebilirsiniz.

Service Health ile Azure servislerinizi etkileyen sorunları ve bilgilendirmeleri 4 farklı başlık altında görebilirsiniz;

Service Issues: Servislerinizde oluşan hizmet sorunları bu başlık altında görüntülenmektedir. Sorunun oluştuğu servis, etkilediği bölge ve oluşan sorun ve güncellemelere ait detaylı bilgilere erişebilirsiniz. Aynı şekilde bir sorun oluştuğunda bu bilgileri elde edebileceğiniz bir Service Health Alert tanımı oluşturabilirsiniz.

Azure Service Health Service Issue

 

Planned Maintenance: Azure servisleriniz için yapılacak olan planlı çalışmalar ve bu çalışmalara ait detaylar burada yer alan bilgilerle detaylandırılmaktadır.

Azure Service Health Planned Maintenance

Health Advisories: Azure servislerinde yapılan iyileştirme ve değişiklikler sonrası kullandığınız servislerle ilgili yapılması önerilen değişiklikler burada belirtilmektedir.

Azure Service Health Health Advisories

Security Advisiories: Henüz ön izleme olarak sunulan bu özellik ise, servislerinizle ilgili güvenlik önerilerini ve uygulanması gereken aksiyonlara dair bilgiler sunar.

Azure Service Health Security Advisiories

Aynı zamanda Service Health altında gördüğünüz bilgilendirmelerin bir özetini pdf olarak export edebilir ve duyuru paylaşma vb gibi yöntemler için kullanabilirsiniz.

Health History Nedir?

Health History ile olay tipine göre oluşan (Maintanance, Incident), etkilenen servis, Azure bölgesi, Subscription ve ilgili kayıtla ilgili güncellemelerin yer aldığı bilgilere ulaşabilirsiniz. Aynı portal üzerinden 90 güne kadar meydana gelen tüm olayları gözlemleyebilirsiniz.

Azure Service Health Health History

Resource Health Nedir?

Service Health altında yer alan bir başka önemli özellik Resource Health özelliğidir. Resource Health ile Azure’daki kaynak tiplerinize göre yapacağınız filtrelemelerle ilgili Resource’ların sağlık durumları izleyebilirsiniz. Ayrıca ilgili Resource üzerinde o Resource’a ait sağlık geçmişini görüntüleyerek geriye dönük incelemeler de yapabilirsiniz.

Azure Service Health Resource Health

Bir sonraki yazımda yer verdiğim kural tanımlama adımlarına Service Health Alert Nasıl Oluşturulur? başlıklı link üzerinden erişebilirsiniz.

Kaynak

Azure Service Health

Faydalı Olması Dileğiyle.