Azure RMS ile Koruma Uygulanmış Belgelerinize Mobil Cihazlarınız Üzerinden Erişin Bölüm-3

Protect Edilen Belgelere Mobil Cihazlar Üzerinden Nasıl Erişim Sağlanır?

Azure Information Protection makalele serimizin 3. başlığında Korumalı belgelere Mobil Cihaz üzerinden nasıl erişebileceğimizi ele alacağız.

Hızlıca belirtmeliyim ki sınıflandırma ve koruma politikaları uygulanmış olan bir belgeye mobil cihaz üzerinden erişim sağlayabilirsiniz. Yalnız korumalı bir belgeye erişim sağlayabilmek için bazı gereksinimleri yerine getirmeniz gerekmektedir;

  1. Android, IOS ve ya Windows mağazalarından Azure Information Protection Uygulaması yüklenmelidir.
  2. Erişmek istediğiniz belgenin Office Uygulamasını yüklemeniz gerekmektedir.

Dosyayı görüntüleyebilmeniz için önce Rights Management hizmetinin, kullanıcı adınızı ve parolanızı denetleyerek dosyayı görüntüleme yetkiniz olduğunu onaylaması gerekir. Bazı durumlarda, bu bilgiler önbelleğe alınmış olabilir ve kimlik bilgileriniz istenmeyebilir. Diğer durumlarda kimlik bilgilerinizi sağlamanız istenir.

Dosya Gezgini’ni veya eki içeren e-posta iletisini kullanarak, korunan dosyaya çift tıklayın ve istenirse kimlik bilgilerini girmek gerekecektir.

Korumalı belgeye eriştiğinizde eğer ki kısıtlı erişiminiz var ise aşağıdaki gibi bir pop-up görebilir ve yetki sahibi olduğunuz izinleri görebilirsiniz.

Bahsettiğimiz iki gereksinimi sağladıktan sonra belgeyi açmak için istekte bulunulduğunda kimlik bilgileri ile office uygulaması ve azure information protection üzerinden kimlik bilgilerini eşleştirerek yetki kontrolünde bulunacaktır.

Belgeyi açmak için credential bilgilerini giriyorum;

Yukarıda söz ettiğim yetki kontrol mekanizması kullanıcı bilgilerini denetledikten sonra belgeye erişim iznim var ise aşağıdaki gibi dökümanı açmamı sağlayacaktır;

Azure Information Protection Mobil Cihaz Yönetimi

Açmış olduğum belgede benim için yalnızca read hakkı tanımlı olduğu için belge üzerinde herhangi bir düzenleme ve kaydetme işlemi yapamıyorum.

Faydalı Olması Dileğiyle.