Azure Information Protection ile Belgelerinizi Sınıflandırın ve Korumalı Olarak Paylaşın Bölüm-2

Azure Information Protection Classify and Protect Özelliklerinin Kullanımı

AIP makale serimizin 2. Konusu olan Classify and Protect özelliğini inceleyeceğiz. Fazla uzatmadan hızlıca giriş yapmak istiyorum.

Classify and Protect özelliği AIP Client Agent’ının kurulu olması durumunda kullanılabilecek bir özellik olmakla birlikte, File Explorer üzerinden tek bir “click” ile bir ve ya birden fazla sayıda belgelerinizi File ve ya Folder bazlı olarak sınıflandırma ve koruma yapmanıza olanak sağlar. Bu işlemi Bulk olarak yapabiliyor olmanın son derece önemli olduğunu düşünüyorum.

Sınıflandırma ve Koruma uyguladığınız belgeler nerde, nasıl, hangi yöntemle paylaşılmış olursa olsun vermiş olduğunuz permissionlar ve kısıtlamalar geçerliliğini koruyacak ve belge üzerinde tam bir koruma sağlamış olacaksınız.

Azure Information Protection Sınıflandırma ve Koruma

Toplu Olarak (Bulk) Classification

Yukarıdaki gibi içersinde birden fazla belge barındıran bir klasörü toplu halde sınıflandırmak istediğinizde aşağıdaki gibi ekran görüntüsü ile karşılaşacaksınız. Show Result kısmından da sınıflandırmanın uygulanıp uygulanmadığını inceleyebilirsiniz.

Azure Information Protection Bulk Classification

Belge Üzerinde Sınıflandırma ve Koruma

Yukarıdaki kısa bilgilendirme ve toplu sınıflandırma işleminden sonra bir belge üzerinde hem sınıflandırma hem de koruma işleminin nasıl gerçekleştiğine bakalım.

Permission Sekmesinde ise kullanabileceğim birkaç yetkilendirme seçeneği mevcut;

Yönetim organizasyonu üzerinden uygulanan Etiket ve politikalar yerine File Explorer üzerinden Classify and Protect ile yaptığınız işlemlerinde kendi koruma ayarlarınızı belirtmek isterseniz, Özel izinlerle koruyun seçeneğini altında yukarıdaki ekran görüntüsünde yer alan izinlerden birini seçmelisiniz. Burada seçtiğiniz izin, yöneticinizin seçtiğiniz etiket için tanımladığı ek koruma ayarları yerine değiştirilir.

X.docx uzantılı belgemi daha önceki makalede oluşturduğum Kredi Kartı etiketiyle sınıflandırmak ve yalnızca ekip arkadaşım Çağrı Eren’in view edebileceği bir şekilde korumalı olarak paylaşmak istiyorum. Burada permission vermek istediğiniz kullanıcılarınızı belirlerken adress book üzerinden de kullanıcılarınızı çağırabilirsiniz.

Paylaşımda bulunurken belge için de tıpkı Etiket oluştururken ve Azure RMS ile koruma politikalarını belirlerken yaptığım gibi belge erişimi için Expire tarihi belirleyebiliyorum. Bu süre sona erdiğinde kişi yetkisi olsa bile o belgeye erişim sağlayamayacaktır.

Azure Information Protection Custom Permissions

A screenshot of a social media post Description generated with very high confidence

Apply dediğimde doküman üzerinde yukarıda gerçekleştirdiğim kısıtlamalar aktif olacaktır. Buraya kadar yapmış olduğumuz uygulama ile AIP Management üzerinden yönetilen Etiket ve Koruma politikaları dışında herhangi bir dosya ve ya belge üzerinde nasıl sınıflandırma koruma yapabileceğimizi görmüş olduk. Bir sonraki makalede Trace and Revoke özelliğine değineceğiz.

Faydalı Olması Dileğiyle.