Azure Dedicated Host ile Kendi Fiziksel Hostunuzu Yönetin

Azure Dedicated Host Nedir?

Microsoft tarafından çok kısa bir süre önce Preview olarak duyurulan Azure Dedicated Host servisini incelemek ve detayları sizinle paylaşmak istedim.

Azure Dedicated Host servisini kısaca özetlersek; Azure Veri Merkezlerinde ve aboneliğiniz altında yer alan sanal sunucularınız için yine Azure Veri Merkezlerinde sadece kendi kaynaklarınız için konumlandırabileceğiniz fiziksel host olarak donanım yalıtımı sağlayan bir servistir.

Dedicated Host tanımlayabilmek için Host Group oluşturmanız gerekmektedir. Host grubu içerisinde yapacağınız tanımlamalar sonrası Dedicated Host oluşturduğunuz gruba dahil edilerek oluşturulabilecektir. Dedicated Host oluşturulduğunda fiziksel sunucunuzu da yaratmış olacaksınız.

Azure Portal, Azure CLI, Powershell ve ARM Template aracılığıyla Host Group, Dedicated Host ve Sanal Sunucu oluşturabilir, oluşturulan sanal sunucularınızı Dedicated Host’a atayabilirsiniz.

Azure Dedicated Host and Host Group

Dedicated Host Özellikleri ve Faydaları ve Lisanslama Seçenekleri Nelerdir?

Bizim ülkemiz için aynı tanımlamayı yapmak pek mümkün olmasa da bulundukları bölgelerde Azure Veri Merkezleri bulunan, birçok yasal düzenleme ve uyumluluk kriterlerini yerine getirmekle mükellef olan kurumlar için müjde niteliğinde bir hizmet olduğunu düşünebiliriz. Dedicated Host’lar tanımlarda da belirttiğim gibi aynı Veri Merkezlerinde aynı network ve Storage altyapısı ile dağıtılmaktadır.

Azure Dedicated Altyapısı ile;

  • Temel donanım altyapısı,
  • İşlemci markası, yetenekleri ve daha fazlası,
  • CPU sayısı,
  • Dağıtmak istediğiniz Azure Sanal Makinelerinin Size ve çeşitleri üzerinde daha fazla kontrol ve yetki olanağı sağlarsınız.

Her yüksek erişebilirlik servisinde olduğu gibi en az 2 Host Group yapılandırarak, Yüksek Erişilebilirlik (High Availibility) sağlayabilirsiniz. High Availibility sağlamak için Availibility Zone ve Fault Domains seçeneklerini kullanabilirsiniz. Hatta bu iki seçeneği birden kullanmanıza da olanak sağlamaktadır.

İzole ettiğiniz ortamınızı Azure üzerinde olabilecek herhangi bir hizmet kesintisine karşı Maintance Window’a dahil ederek olası bir kesintinin önüne geçebilirsiniz.

Azure Hybrid Use Benefit (AHUB) kullanarak, Windows ve SQL lisanslarınızı kullanarak lisans maliyetlerinizi düşürebilirsiniz. Hatta, Windows Server Datacenter lisanslarına ve Yazılım Güvencesine sahip müşteriler Dedicated Host sunucusunun kapasitesine bağlı olarak dilediğiniz kadar Windows Server Sanal Sunucunuzu Deploy edebilirsiniz.

Azure Dedicated Host Pricing

Software Licenses for Azure Dedicated Host

Azure Dedicated Host Yapılandırma Seçenekleri

Servis Preview olarak sunduğu için şu anda sadece Type1 olarak DSv3 ve Esv3 VM serileri kullanılabilir durumdadır. Type’ların farklı olması bizler için farklı üreticilerden CPU ve Core seçeneklerinin sunulması anlamına gelmektedir.

Seçmiş olduğunuz VM serisine karşılık gelen Size çeşitleri arasından Sanal Sunucuları Re-Size edebilmek mümkün olacaktır.

Virtual Macihnes Dedicated Host

Önizleme Sürümü Nedeniyle Mevcut Limitasyonlar

  • Azure Dedicated Hosts Public Preview durumda olduğundan herhangi bir SLA sağlamamaktadır.
  • Scale Set Sunucuları desteklenmemektedir.
  • Önizleme süresi boyunca olan özelliklerden yeniden boyutlandırma işlemini (Re-Size) dağıtılmış sanal sunucularınız için yeniden boyutlandıramazsınız.
  • Maintance Control özelliği şu anda sınırlı bir Önizleme aşamasında ve Onboarding süreci gerektiriyor. Maintenance Control for Platform anketini doldurarak bu özelliğin kullanımı için bu linkten kayıt olunması gerekmektedir.

Kaynaklar

Azure Dedicated Host ile ilgili tüm ayrıntılara aşağıdaki adreslerden ulaşabilirsiniz.

Azure Dedicated Host

Deploy VMs to Dedicated Hosts Using the Portal

Maintenance Control for Platform Updates

Azure Dedicated Host Pricing

Faydalı Olması Dileğiyle.