Azure Backup Reports

Azure Backup Reports

Bu yazımızda yeni gelen özelliklerden biri olan Azure Backup Reports’u inceleyeceğiz.

Bu özelliği kısaca Azure Backup için  raporlar oluşturmamızı sağlayan ve raporları PowerBI yetenekleriyle birçok özelliğe ve ihtiyaca göre dinamik şekilde raporlar üretme imkanı veren bir yenilik olarak özetleyebiliriz.

Azure Backup Reports için Gereksinimler Nelerdir?

Raporları yapılandırmak için azure storage account gerekmektedir. Yeni bir storage account oluşturabilir ve ya mevcut storage accountlarınızdan birini kullanabilirsiniz. Burada önem arz eden bir diğer konu ise, recovery services vault ile storage account’ların aynı region içerisinde olmasıdır.

Raporları oluşturabilmek, görüntülemek ve ya özelleştirebilmek için PowerBI hesabınız olması gerekmektedir. Mevcut bir hesabınız yoksa oluşturmanız gerekecektir.

Raporlanacak verilerin storage account’a aktarımını sağlamak için Microsoft.Insights provider’ının yüklü olması gerekmektedir. Resource provider altında bu özellik register edilmemiş durumda ise register etmek gerekmektedir.

 

Nasıl Çalışır?

Azure Backup raporları, Azure Recovery Services Agent’ı kullanarak Azure VM’lerinizi ve dosya/klasör yedeklemelerini desteklenmektedir.

Rapor özelliği Azure SQL, DPM ve Azure Backup Server için şuan desteklenmemektedir.

 

 

Daha Fazla Bilgi ve Konfigürasyon için;

Daha fazla bilgi ve konfigürasyon için https://docs.microsoft.com/en-us/azure/backup/backup-azure-configure-reports adresini ziyaret edebilirsiniz.

 

Faydalı Olması Dileğiyle.